Matu izkrišanas cēloņi vīriešiem

MATU IZKRIŠANA MATU STRUKTŪRAS BOJĀJUMU DĒĻ

Atkārtoti matu bojājumi, piemēram, pārmērīgas matu veidošanas un kopšanas procedūras, izraisa matu stiebra šķelšanos un lūšanu. Smaga matu lūšana noved pie plāniem, retiem matiem un visbeidzot pie matu retināšanas, ko bieži jauc ar patoloģisku matu izkrišanu. Kad notiek matu struktūras bojājumi, mati atdalās no galvas ādas, bet matu saknes paliek aktīvas.

Cēloņi

Šādu matu struktūras bojājumu cēloņi ir daudzveidīgi. Parasti tās ir ārējas kaitīgas ietekmes, piemēram:

  • mehāniskas iedarbības (intensīva ķemmēšana, vilkšana caur matu gumijām, ciešas pīnes).
  • ķīmiski bojājumi (tonēšana, krāsošana, balināšana, bieža mazgāšana ar sārmainiem šampūniem)
  • fiziskas iedarbības (pārmērīgs karstums, ko rada žāvēšana ar fēnu, intensīva atrašanās saulē vai solārijā, UV starojums).

Matu struktūras bojājumu izraisītu matu izkrišanu var ārstēt, piemēram, ar Pantogar® kapsulām.

MATU IZKRIŠANA STRESA DĒĻ

Ja stress turpinās ilgstoši vai ja ir jāpārvar īpaši lielas grūtības, tas var izraisīt matu izkrišanu.

Šo parādību izraisa dažādi neirotransmiteri (vēstneši), kas negatīvi ietekmē matu folikulus. Katru matu folikulu apņem blīvs nervu šķiedru tīkls, kas satur dažādus neironu vēstnešus.

Stress palielina galveno vēstnešu koncentrāciju un līdz ar to arī nervu šķiedru skaitu matu folikulos. Ja tas notiek matu pārejas laikā no augšanas fāzes uz miera fāzi, matu folikuls iekaist un matu augšana priekšlaicīgi apstājas. Rezultāts ir matu izkrišana.

Terapija:

Stresa novēršana
Vienkāršākais un efektīvākais veids, kā novērst ar stresu saistītu matu izkrišanu, ir nepieļaut stresu. Papildus labai laika plānošanai palīdz arī pietiekams miegs, lai organisms varētu atjaunoties.
Joga un autogēnā apmācība
Vispazīstamākā relaksācijas un stresa mazināšanas metode ir joga – Indijā radusies metode, kas ietver noteiktas pozas un elpošanas vingrinājumus. Autogēnā apmācība, kas ir sava veida pašhipnoze, arī var atjaunot līdzsvaru starp saspringuma un relaksācijas stāvokļiem. Gan jogu, gan autogēno apmācību pēc īsa ievada perioda var veikt mājās.
Barības vielu nodrošināšana
Ja matu izkrišana nemazinās, ieteicams risināt šīs problēmas sakni – burtiski – ar līdzekli, kas ar līdzsvarotu aminoskābju kombināciju, kas satur sēru un B grupas vitamīnus, palīdz apgādāt matus tieši ar tām barības vielām, kas nepieciešamas veselīgai matu augšanai.

MATU IZKRIŠANA UN VAIROGDZIEDZERIS

Vairogdziedzera darbības traucējumi var izraisīt matu izkrišanu. Vairogdziedzera darbības traucējumus var diagnosticēt, veicot asins analīzes. Par matu izkrišanu ir atbildīgi vairogdziedzera hormoni T3 (trijodtironīns) un T4 (tiroksīns), kas ietekmē organisma vielmaiņu un tieši iedarbojas uz cilvēka organisma matus veidojošajām šūnām.

Vairogdziedzera hiperaktivitāte (hipertireoze) izraisa plānāku, smalkāku un trauslāku matu veidošanos. Tā kā mati ātrāk pāriet miera fāzē, tie sasniedz pavisam nelielu garumu.

Ja ir nepietiekama vairogdziedzera darbība (hipotireoze), mati izskatās blāvi, nedzīvi, sausi un trausli. Var samazināties matu blīvums un diametrs.

Ja novērst vairogdziedzera darbības traucējumus, matu izkrišana var uzlaboties.

Starp matu izkrišanas smaguma pakāpi un vairogdziedzera darbības traucējumu intensitāti nav korelācijas. Smags hormonu deficīts automātiski nenozīmē smagu matu izkrišanu. Savukārt, ja vairogdziedzera darbība ir kaut nedaudz pārmērīga vai nepietiekama, var rasties spēcīga matu izkrišana. Daži eksperti uzskata, ka saistība starp vairogdziedzera darbības traucējumiem un matu izkrišanu nav pierādīta un pat ir maz ticama.

Matu izkrišana, ko izraisa vairogdziedzera darbības traucējumu medikamenti
Matu izkrišanu var izraisīt arī pārāk aktīvas vairogdziedzera darbības ārstēšanai lietotie medikamenti. Piemēram, tirostatiskie līdzekļi, karbimazols, tiamazols, metiltiouracils un propiltiouracils. Matu izkrišanu var izraisīt arī medikamenti, kas izjauc vairogdziedzera vielmaiņu: jodīdi, levotiroksīns, amiodarons un litijs.