Cilvēka matu augšana ir dinamisks process, kas pakļauts noteiktiem augšanas cikliem un regulāri atkārtojas.
Mats nepaliek ar jums uz visu mūžu: tas saglabājas uz galvas aptuveni no diviem līdz sešiem gadiem. Šajā laikā tas iziet cauri dažādiem posmiem:
1. Anagēna fāze (augšanas fāze)
Augšanas jeb anagēna fāze ilgst no diviem līdz sešiem gadiem. Šajā fāzē mati aug aptuveni 1 cm mēnesī. Vidēji aptuveni 80-90 % no visiem matiem atrodas šajā fāzē.
2. Katagēna fāze (pārejas fāze)
Pēc matu augšanas perioda mati tiek atdalīti no matu saknes un pakāpeniski izstumti galvas ādas virzienā. Šī fāze (saukta arī par katagēna fāzi) ilgst līdz divām nedēļām un skar aptuveni 1 % no visiem galvas matiem.
3. Telogēna fāze (miera fāze)
Tagad mati ir pilnībā atdalīti no saknes un līdz ar to arī no barības vielu avota. Šajā fāzē var paiet trīs līdz četri mēneši, līdz mati izkrīt.
Tad matu folikuls, kas vecos matus ir izspiedis uz augšu līdz galvas ādai, pārvietojas atpakaļ dziļākos ādas slāņos. Metabolisma process sākas no jauna, un matu sīpols atkal ražo šūnas – aug jauns matiņš. Aptuveni 10-30 % no visiem matiem atrodas šajā fāzē.
Katru dienu cilvēks zaudē no 80 līdz 100 matiņu telogēna fāzes dēļ, jo ne visi matiņi atrodas vienādā augšanas fāzē. Par pārmērīgu matu izkrišanu var liecināt tikai tad, ja ilgākā laika periodā tiek zaudēti vairāk nekā 100 matiņu.