Pareizs padoms ir veiksmīgas ārstēšanas pamats
Mēs visi tos zinām, mums ir ieteikts tos izmēģināt vai arī mēs tos esam izmēģinājuši: padomi, triki un ikdienas līdzekļi, kas palīdz novērst matu izkrišanu. Dažreiz šie padomi pat palīdz – mēdz teikt, ka ticība kalnus pārvieto, bet dažreiz ne. Tāpēc ietaupiet laiku un jau pašā sākumā saņemiet profesionālu palīdzību. Konsultējieties ar ārstu, lai palīdzētu noteikt matu izkrišanas cēloni un ārstētu to nekavējoties.
Kā ārstēt matu izkrišanu?
Dažādām matu izkrišanas formām ir pieejamas īpašas zāļu terapijas.
Piemēram, difūzas matu izkrišanas gadījumā matu augšanu var stimulēt un matu izkrišanu ievērojami samazināt, nodrošinot piemērotas barības vielas.
Īpaši produkti ir pieejami arī iedzimtai vai androgēnajai matu izkrišanai.
Tomēr vienmēr ir nepieciešama īpaša mērķtiecība un pacietība: ņemot vērā matu dzīves ciklu, ārstēšana jāveic vismaz no 3 līdz 6 mēnešiem.
Kā ārsts diagnosticē matu izkrišanu
Jūs esat labi sagatavojies vizītei pie ārsta speciālista un vēlaties uzzināt, kā ārsts rīkosies jūsu konsultācijas laikā? Vēlaties uzzināt, kādas procedūras varētu izmantot, lai noskaidrotu matu izkrišanas cēloni?
Atkarībā no matu izkrišanas pakāpes ārsts jums var piemērot dažādas procedūras:
- Galvas ādas pārbaude / matu sadalīšana
- Matu noplūkšanas vai epilācijas tests
- Matu ķemmēšana ar pirkstiem
- Matu berzēšanas tests
- Asins analīzes
- Trihogramma
- TrichoScan
- Galvas ādas biopsija
Galvas ādas pārbaude / matu sadalīšana
Ārsts parasti pārbauda jūsu matus zem spilgtas lampas. Viņš rūpīgi pārbauda matu struktūru, galvas ādu un matu blīvumu.
Atkarībā no matu izkrišanas vai galvas ādas traucējumu veida tiek pārbaudīta visa ķermeņa āda un redzamās zonas, izmantojot krītošās gaismas mikroskopu. Daudzu matu izkrišanas veidu gadījumā var būt nepieciešama arī ķermeņa apmatojuma izmeklēšana.
Attēlu avots: Grāmatu avots: Mācību grāmata “Hair – Practice of Trichology”, Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt
Matu noplūkšanas vai epilācijas tests
Ārsts satver pacienta matus un saudzīgi mēģina tos izvilkt. Šo testu veic vairākās galvas ādas daļās, lai noteiktu, cik viegli mati atdalās no galvas ādas. Ar šo procedūru var aptuveni noteikt matu izkrišanas smagumu, taču ne matu izkrišanas cēloni.
Piezīme: Šis tests sniedz tikai aptuvenu novērtējumu par matu izkrišanas apjomu. Pēc tam ārsts veiks papildu testus, lai precīzāk noteiktu matu izkrišanu.
Attēlu avots: Grāmatu avots: Mācību grāmata “Hair – Practice of Trichology”, Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt
Matu ķemmēšana ar pirkstiem
Tas ļauj ārstam noteikt “telogēno matiņu”, citiem vārdiem sakot, matiņu, kas atrodas miera fāzē un šīs fāzes beigās izkrīt, pieaugumu (vairāk informācijas par matu augšanas ciklu).
Ar izplestiem pirkstiem ārsts sniedzas pacienta matos pret augšanas virzienu un ar aizvērtiem pirkstiem lēnām velk matus augšanas virzienā. Ja ārsta pirkstos iesprūst vairāk nekā 5-10 matiņu, tas var liecināt par pastiprinātu matu izkrišanu.
Matu berzēšanas tests
Ārsts paņem dažus matiņus starp pirkstiem un berzē tos. Tas ļauj ārstam noteikt, vai mati ir trauslāki nekā normālā stāvoklī un vai ir iespējami matu struktūras bojājumi.
Ja matu berzēšanas tests uzrāda paaugstinātu trauslumu, ārsts veiks papildu izmeklējumus, jo arī ar šo testu nevar noteikt matu izkrišanas iemeslu.
Attēlu avots: Grāmatu avots: Mācību grāmata “Hair – Practice of Trichology”, Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt
Asins analīzes
Difūzu matu izkrišanu var izraisīt medikamenti, noteiktas slimības vai deficīts. Tāpēc ārsts ņem asins paraugus, piemēram, lai pārbaudītu vairogdziedzera vai dzelzs līmeni. Pēc rezultātu saņemšanas var veikt konkrētu ārstēšanu, lai noteiktu, kādas slimības vai deficīts ir konstatēts.
MIKROSKOPISKIE IZMEKLĒJUMI
Mikroskopija ļauj daudz precīzāk diagnosticēt matu izkrišanu. Uzziniet vairāk par tādām izmeklēšanas metodēm kā TrichoScan, trihogramma, biopsija.
TrichoScan
TrichoScan metode ir mūsdienīga, datorizēta analīzes metode matu blīvuma un matu sakņu stāvokļa noteikšanai. Analīzes veikšanai vairs netiek noņemti mati no galvas ādas, bet gan tiek noskūta apmēram 16-20 mm liela skartā galvas ādas zona vietā, kuru var viegli noslēpt. Zona tiek iekrāsota ar tintes krāsu, un, izmantojot digitālo mikroskopisko fotografēšanu, tiek uzņemts attēls ar 20x palielinājumu. Pēc tam datora programmatūra automātiski analizē attēlu un nosaka matu blīvumu. Ja ir jānosaka arī matu saknes stāvoklis, tāpat kā trihogrammas gadījumā, atauguši matiņi tiek nokrāsoti un nofotografēti tikai pēc trim dienām.
Attēlu avots: Prof. Hoffmann
Mati augšanas fāzē ataug trīs dienu laikā pēc skūšanās un pirms fotografēšanas; mati miera vai izkrišanas fāzē paliek noskūto matu garumā un neataug. Tiek analizēts matu īpatsvars augšanas fāzē. Parasti aptuveni 80-90% visu matu atrodas augšanas fāzē. Palielināts matu īpatsvars miera vai izkrišanas fāzē var sniegt papildu norādes par matu izkrišanas veidu.
īs metodes priekšrocība – mati nav jāizrauj. Matus var arī iepriekš izmazgāt kā parasti. Vēl viens pozitīvs aspekts ir tas, ka rezultātus var saglabāt datorā. Veicot turpmākus izmeklējumus, ārsts var uzraudzīt slimības gaitu un sadzīšanas procesu un tādējādi noteikt iespējamos uzlabojumus.
Trihogramma – gaismas mikroskopiskā matu analīze
Trihogramma ir matu sakņu pārbaude ar gaismas mikroskopu. Ārsts no skartās galvas ādas daļas noņem aptuveni 50 matiņus, izvelkot matus ar gumijas stiprinātu skavu. Tas pats matu skaits tiek noņemts no citas galvas ādas daļas, kurā nav konstatēta matu izkrišana. Pēc tam mikroskopā pārbauda un analizē abas šķipsnas.
Attēlu avots: Mācību grāmata “Hair – Practice of Trichology”, Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt
Matu novērtējums
Speciālists redz, kurā augšanas cikla fāzē pašlaik atrodas izrautais matiņš. Viņš pārbauda, vai matiņš atrodas līdzsvarā starp matu augšanas, pārejas un miera fāzēm (vairāk informācijas par augšanas ciklu var atrast matu terminoloģijā). Turklāt ārsts var novērtēt, vai matu saknes nav patoloģiski mainījušās, vai ir palielinājies matu lūšanas biežums un vai ir mainījusies matu virsmas struktūra.
Attēlu avots: Mācību grāmata “Hair – Practice of Trichology”, Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt
Šī procedūra ir īpaši sāpīga cilvēkiem, kuri ir jutīgi pret sāpēm. Turklāt matus nedrīkst mazgāt apmēram vienu nedēļu pirms trihogrammas veikšanas, citādi rezultāti tiks izkropļoti. Trihogramma jāveic pieredzējušam ārstam. Mūsdienās fotografēšanas metodes, piemēram, TrichoScan, nodrošina precīzākus rezultātus.
Galvas ādas biopsija
Biopsija ir tehnisks termins, ar ko apzīmē audu izņemšanu un izmeklēšanu no dzīvā organisma. Matu izkrišanas gadījumā ārsts noņem 4 mm lielu galvas ādas gabaliņu, ieskaitot matu saknes. Parauga ņemšana, protams, tiek veikta ar vietējo anestēziju. Pēc tam galvas ādas gabaliņu pārbauda mikroskopā. Tiek noteikts arī aktīvo matu folikulu skaits. Biopsija var būt īpaši noderīga neizskaidrojamu galvas ādas slimību un rētainas alopēcijas gadījumos, lai iegūtu papildu informāciju par slimību.
Attēlu avots: Mācību grāmata “Hair – Practice of Trichology”, Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt